Kahramanmaraş Doğru Clear Logo
Doğru Clear

Araç - Araba Dış Yıkama

Kahramanmaraş Doğru Clear Araç - Araba Dış Yıkama

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler aracın daha uzun soluklu kullanılması için oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Araç yıkanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Arabanın cildi yani kaportasına oldukça fazla önem verilmelidir. Oldukça hassas ve narin davranılması gerekmektedir. Araba için özel olarak üretilen deterjanlar tercih edilmelidir. Bu arabanın çizilmesi için oldukça önemli bir adımdır.
  • Arabalar güneş ışığının olmadığı gölge yerlerde yıkanmalıdır. Bunun nedeni; araç üzerinde oluşabilecek güneş lekelerinin önüne geçmektir. Genellikle öğleden sonra araba yıkanması tavsiye edilmektedir.
  • Aracı öncelikle temiz bir suyla yıkamak gerekmektedir. Aracın tepesinden su dökmeye başlanması iyi olacaktır. Bunun nedeni tozların yukarıdan aşağıya doğru inmesini sağlamaktır.  Ayrıca araç yıkama suyunun çok sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterilmelidir. Su ılık olarak araç yıkanmalıdır.
  • Araç yıkanırken bölüm bölüm ayrılarak yıkanmalıdır. Araç bir bütün olarak yıkanırsa sona kalan yerdeki köpük kuruyup kaportaya zarar verebilir.
  • Aracın yıkama işi bittikten sonra kurulama işi özenli bir şekilde yapılmalıdır. Kurulama işlemi için sentetik ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler hem iz oluşumunu engellerler hem de kolay sıkıldığı için işlemin hızlı bitmesine katkı sağlarlar.

Araba Ne Sıklıkla Yıkanır?

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında araçların yıkanma sıklığı da yer almaktadır. Eğer bu unsura dikkat edilirse, aracın cilası daha uzun süre kullanılacaktır. Bir fiil kullanılan araçlar için haftada iki defa yıkanması önerilmektedir. Bu aracın temizliği için oldukça yeterlidir. Ancak yaşanılan bölgeye ve iklime göre bu süreç haftada bir de olabilir. Araç sadece yazın yıkanır gibi bir bilgi kesinlikle doğru değildir. Hatta araçların kışın yıkanması daha önemlidir. Bunun nedeni kışın araç tuz ile daha fazla temas etmektedir. Yollar tuzlandığı için kaporta büyük ölçüde zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla yıkama işlemi kışın mutlaka haftada bir yapılmalıdır. Bu kaportada oluşabilecek paslanmanın önüne geçmek için yapılması gereken en önemli unsurdur.

Araba Yıkanırken Kullanılması Önerilen Malzemeler

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler konusu araştırılırken araç temizliğinde kullanılması gereken temizlik malzemelerine de önem verilmesi gerekmektedir. Araçlar ev için özel olarak deterjanlar ile temizlenmelidir. Araçlara özel oto şampuanlar tercih edilmelidir. Bu şampuanlar normal ve cilalı arabalar için farklılık göstermektedir. Cilalı şampuanlar diğer şampuanlara göre daha az köpürür. Ancak bu temizliğin daha az yapıldığı anlamına gelmemektedir. Aksine cilalı oto şampuanlar hem temizlik hem de aracın parlamasına katkı sağlamaktadır. Oto şampuanların yanı sıra basınçlı yıkama makinaları, araç içi özel deterjanlar ve oto cilası gibi araçlara özel malzemeler kullanılmalıdır. Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında araçlara özel malzeme kullanımı ilk sıralarda yer almaktadır.

Araçlar kendilerine özel malzemeler kullanılarak temizlenirse daha uzun süre konforlu bir şekilde kullanılabilir. Bu nedenle araçlar için üretilen özel malzemeler kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir. PAYLAŞ :