Kahramanmaraş Doğru Clear Logo
Doğru Clear

Halı Flex Yıkama

Kahramanmaraş Doğru Clear Halı Flex Yıkama

Halıfleks Temizliğinde Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Son yıllarda ofis, cami ve otel gibi mekanlarda kullanım alanının yaygınlaşmasına bağlı olarak günümüzde birçok farklı tür ve yapıda üretilen halıflekslerde

 • Dokuma türü
 • Hav yükseliği
 • Hav sıklığı
 • Kullanılan iplik malzemesi
 • Alt yapışkan tabaka
 • Alt iç astar
 • Zemine döşenme şekli

özellikleri temizlik sürecini de şekillendirmesi bakımından hayli önemlidir.

Görüldüğü üzere birçok farklı türde halıfleks kullanımı mümkündür fakat halıfleks temizliğinde tüm bunların ortak bir noktası vardır ve bu nokta % 100 hijyenik temizliğin anahtarı olarak nitelendirilebilir;

“ Halıfleks temizliği esnasında kullanılan suyun halıfleksin alt tabakasına geçmemesi gerektiği yani temizlik esnasında mümkün olan en düşük düzeyde su kullanılması gerektiğidir. “ 

Bu durum halı yıkamada da aynı doğrultuda olmakla birlikte halıflekste çok daha kritik bir etkiye sahiptir. Otel, cami ve ofis için farklı desen ve yapıda üretilen halıflekslerin temizliğinde de bir önceki satırlarda değindiğimiz etkenleri dikkate almamız fakat her bir halıfleksi kendi özelinde değerlendirdikten sonra uygun bir teknik ve solüsyon tercih etmemiz gerekir.

İthal halıflekslerde nanoteknoloji uygulamalarından yararlanılarak geliştirilen kimyasalların etkisi neticesinde kir ve leke tutmama eşikleri oldukça yüksektir. Ülkemizde ise gerek temizlik esnasındaki yanlış uygulamalar gerekse de üretim aşamasında son teknolojiden yararlanılmaması dolayısıyla halıflekslerimiz kısa sayılabilecek bir süre içerisinde kir ve leke tutmama özelliklerini kaybetmeye başlar.

Temizliğin ilk adımını atabilmek için halıfleksin türünü bilmemiz gerekir.Türe bağlı olarak tercih edeceğimiz temizlik tekniklerinin tümünde ortak noktanın ‘mümkün olan en az miktarlarda su kullanımı’ olduğunun altını tekrar çizmeliyiz.

Halıfleks Temizliğinde En Kritik Noktalar

Halıfleks temizliğinde yanlış teknik ve temizlik ürünü tercih etmemize bağlı olarak karşılaşabileceğimiz problemlerin şu şekilde sıralayabiliriz; 

 1. Yoğun ve agresif kimyasallar kullanıldığı takdirde halıfleksimiz kir ve leke tutmama özelliğini zamana bağlı olarak kaybetmeye başlar.
 2. Gereksiz ovalamadan dolayı halıflekslerimizin iplikleri tüylenebilir ya da deforme olabilir.
 3. Yine sert ovalama ve aşırı su kullanımı neticesinde yaylanma, gevşeme ya da çekme gibi durumlarla karşılaşmamız mümkündür.
 4. Aşırı su kullanımın sonuçlarından biri olarak halıfleksin uzun süre ıslak kalması alt veya iç astar yapışkanının sökülmesine zemin hazırlayabilir ve temizlik sonrasında koku, küf ve mantar oluşumu için ideal ortamları yaratır.
 5. Piyasada halı ya da halıfleks temizleyici olarak pazarlanan sert kimyasallar halıfleksimizin tüylerini sertleştirebilir ve renginin ağarmasına neden olarak estetik görünümünden uzaklaşmasını tetikler.
 6. Halıflex iyi temizlenmediği takdirde sektörde kusma olarak nitelendirilen durumla karşılaşmamız yani temizlik sonrası dipteki kir ve lekelerin tekrar ortaya çıkması da mümkündür.

Bakıldığında halıfleks temizliğinde yanlış uygulamaların yalnızca halıfleksimizin kullanışlılığı ya da estetiğini değil yaşam ortamlarımızın sağlığını da tehdit ettiğini ve bu denli hassas bir sürecin tam anlamıyla % 100 hijyen hedeflerine uygun olarak tamamlanabilmesi için profesyonel bir destek alınması gerektiğini net bir şekilde ifade edebiliriz.PAYLAŞ :