Kahramanmaraş Doğru Clear Logo
Doğru Clear

Halı Yıkama

Kahramanmaraş Doğru Clear Halı Yıkama

Halılar; evimizi ısıtan ve güzel gösteren en önemli parçalar olmasının yanı sıra kire en çok maruz kalan parçalardır. Kirlere çeşitli yöntemlerle müdahalede bulunuyor olsak da çoğu zaman bu yöntemler yetersiz kalabilir ve halıları yıkamak zorunda kalabiliriz. Bu durumda yeri olanlar halısını evinde kendi elleriyle yıkar, yeri olmayanlar ise halı yıkama şirketlerini araştırmaya başlar. Eğer ki siz de halınızı kendiniz yıkamayı tercih edenlerdenseniz halı yıkarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı hatırlatmak isteriz.
Şimdi sıralayacaklarımıza dikkat ederek hem iyi bir temizleme sağlayabilir hem de halınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. İşte halı yıkarken dikkat etmeniz gereken 7 püf noktası:

1. Önce Süpürün

Halıyı yıkamaya başlamadan önce mutlaka tersini ve yüzünü süpürün ya da bir yerden sarkıtıp güzelce dövün. Bu işlemler sayesinde halı lifleri havalanacak, tozlar kalkacak ve yıkama işlemi kolaylaşacaktır.

2.  Deterjan Seçimine Dikkat Edin

Halı yıkama konusunda en önemli detaylardan biri doğru bir deterjan ya da şampuan seçimidir. Halının tüylerine, boyasına ve dokusuna zarar vermemek için mutlaka saf sabun ya da Arap sabunu tercih etmekte fayda vardır.

3. Fırça Seçimine Dikkat Edin

Halının iyi temizlenmesi için en sert fırçanın doğru bir karar olacağını düşünüyor olabilirsiniz; ancak sert kıllı fırçalar halının liflerinin büyük ölçüde zarar görmesine neden olmaktadır. Sert kıllı fırçalar yerine yumuşak kıllı fırçalar seçerek halınızı ilk günkü kadar iyi saklamak mümkün olacaktır.

4. Alt Yüzeyini de Yıkayın

Halı yıkarken genel olarak yapılan hatalardan biri, halının sadece dış yüzeyini yıkamaktır. Oysa birçok leke, kir ve bakteri halının alt yüzeyine nüfuz edip koku ve tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle halının üst yüzeyini yıkadıktan sonra mutlaka alt yüzeyini de güzelce fırçalamayı ihmal etmeyin.

5. Ağartıcı Kullanmayın

Halınızın derinlemesine temizlenmesini istediğiniz için ek bir yardımcı olarak ağartıcılara yöneliyor olabilirsiniz; ancak bu ürünlerin telafi edilemeyecek sonuçlara yol açabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

6. İyi Durulayın

Halınızı nasıl yıkadığınız kadar nasıl duruladığınız da son derece önemlidir. Halı tüylerinin zarar görüp özelliklerini kaybetmemesi için halıda kalan deterjanın iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Bu nedenle halınızı bol su ile deterjan kalıntısı bırakmayana kadar iyice durulamayı ihmal etmeyin.

7. Kuruturken Dikkat Edin

Halınızı çabuk kurutup hemen kullanamaya başlamak isteseniz de biraz sabırlı davranmakta fayda var; çünkü çabuk kuruması için direkt olarak güneş altına bıraktığınız halı güneş ışınlarının etkisi ile zarara uğrayacaktır. Bunun için ıslak halınızı çok güneş görmeyen ancak havadar bir yere bırakmalısınız.PAYLAŞ :